Domowy sposób na mrówki – 9 pomysłów na to, jak pozbyć się mrówek z domu

Mrówki to jedni z nieproszonych gości, którzy dość często pojawiają się w naszych domostwach. Potrafią przecisnąć się przez naprawdę niewielkie otwory i przysporzyć wielu kłopotów.  Co zatem zrobić gdy pojawią się w naszym domu? Jak się pozbyć mrówek? Jaki jest skuteczny domowy sposób na mrówki?

Domowy sposób na mrówki – kilka propozycji

Jeśli zastanawiasz się co na mrówki w domu będzie skuteczne poza gotowymi truciznami i kupnymi środkami, poniżej znajdziesz kilka propozycji. Dobry domowy sposób na mrówki jest jednocześnie bezpieczny dla ludzi i otoczenia, jak i skuteczny w odstraszaniu/tępieniu tych owadów.

Domowe sposoby na mrówkico na mrówki:

  • ocet – przetarcie octem miejsc wędrówki mrówek pozwala je odstraszyć i sprawić, że pójdą w inne miejsca, gdzie nie będą nieproszonymi gośćmi. Owady te kierują się bowiem zostawianym śladem zapachowym, więc ocet je zdezorientuje. Jeszcze skuteczniejsze może być zastosowanie roztworu wody z octem na całą powierzchnię, np. wszystkie blaty, parapet i podłogę;
  • mydliny – wodą z mydłem lub płynem do naczyń należy spryskać miejsca wędrówki mrówek oraz je same. Taki roztwór doprowadza do śmierci owadów;
  • przyprawy – pieprz, cynamon, majeranek, piołun ze względu na swój zapach potrafią skutecznie odstraszyć mrówki i sprawić, że zgubią swój ślad zapachowy. Można rozsypać cynamon w miejscu, gdzie wchodzą do domu albo zmieszać pół litra wody z 8 łyżeczkami pieprzu świeżo zmielonego i spryskać ich drogę. Z kolei piołun należy gotować przez 5-7 minut w wodzie, zanim rozpyli się gotowy roztwór.

Inne pomysły na pozbycie się mrówek domowymi sposobami

Kolejne pomysły na domowy sposób na mrówki:

  • sok z cytryny – wystarczy wycisnąć sok z jednej dużej cytryny i dodać szklankę wody, a następnie rozpylić za pomocą spryskiwacza lub butelki z atomizerem. Ten naturalny środek odstrasza skutecznie mrówki, ale jego działanie jest krótkotrwałe, dlatego należy pamiętać, by spryskiwanie miejsc bytności mrówek powtarzać codziennie przez kilka dni.
  • drożdże – mrówki są łase na drożdże wymieszane z cukrem, mimo iż mogą one doprowadzić do ich śmierci. By wytępić mrówki trzeba sporządzić roztwór z suchych drożdży, cukru i wody w stosunku 1:1:10, np. 50g drożdży, 50g cukru i 0,5 kg (litra) wody, a następnie (po około godzinie) rozlać go do małych pojemników i rozstawić w pobliżu miejsc ich bytności.
  • soda oczyszczona – jest nie tylko środkiem spożywczym czy skutecznym środkiem czyszczącym. Rozsypana na trasie wędrówki mrówek potrafi je skutecznie odstraszyć i pomóc w pozbyciu się tych owadów z domu.

Jak pozbyć się całego mrowiska?

Kiedy środki stosowane w miejscach wędrówki mrówek okażą się nie do końca skuteczne i owady będą pojawiać się ponownie, warto spróbować zniszczyć całe mrowiska znajdujące się w mieszkaniu/przy domu. W tym celu można rozłożyć przysmaki mrówek i obserwować dokąd je zanoszą, a następnie zadziałać na znalezione gniazdo.

Domowe sposoby na mrówki – jak zniszczyć całe gniazdo:

  • wrzątek – gdy uda nam się znaleźć mrowisko, wystarczy zalać je wrzątkiem, co pozwoli na zabicie mrówek i zlikwidowanie królowej. Trzeba się jednak upewnić czy gorąca woda nie przyniesie szkody dla samej powierzchni, na której one przebywają.
  • woda z mydłem – jeśli znajdziemy gniazdo, ale nie można zastosować w danym miejscu wrzątku, warto użyć wody z płynem do naczyń lub mydłem. Zalanie mrowiska takim roztworem będzie równie skuteczne, jak wrzątek.
  • skórka pomarańczy – to odpowiedź na pytanie jak się pozbyć mrówek, gdy nie wiemy, gdzie znajdują się ich gniazda. Rozłożenie trucizny, którą owady zaniosą do miejsca swojej bytności pozwala je zniszczyć na dobre. Aby nie szkodzić sobie, zwłaszcza, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta, warto w tym celu użyć skórki pomarańczy. Jej składniki są bowiem toksyczne dla mrówek. Wystarczy skórkę pomarańczy zetrzeć na tarce lub bardzo drobno posiekać i rozłożyć w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Zaniosą ją one do gniazda i doprowadzą do zatrucia wszystkich owadów w mrowisku.

Jeśli zastanawiasz się, jak się pozbyć mrówek, możesz skorzystać z gotowych środków dostępnych w sklepach lub wybrać domowy sposób na mrówki. Jest ich wiele, więc możesz wybrać odpowiedni dla siebie zależnie od tego, co masz aktualnie w domu i jakie zapachy nie sprawiają ci przykrości. Ocet, sok z cytryny, soda oczyszczona, cynamon czy mydliny to jedynie część propozycji. Zatem do dzieła i powodzenia.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*