Domowe sposoby na odciski – 10 najskuteczniejszych

Do powstawania odcisków prowadzić mogą niewłaściwe obuwie, czy też deformacje lub wady ułożenia stopy. Bo to właśnie na stopach najczęściej się one pojawiają. Jednak w przypadku niektórych zawodów, czynności, problem ten dotyczyć może również dłoni, na przykład w przypadku  długotrwałego obsługiwania siekiery. Stąd dobrze wiedzieć, jak samemu przygotować maść na odciski, a także inne zabiegi, które pomogą się ich pozbyć.

Czemu warto znać domowe sposoby na odciski?

Odciski to zniekształcenie, które łatwo narasta, a do tego wewnątrz ma bolesny korzeń. Dlatego tak ważne jest wczesne usuwanie go.

 • Ich fachowa nazwa to nagniotki, po łacinie clavus, co już wskazuje na to, że tkanki zostały zgniecione – niewłaściwie potraktowane – i trzeba im pomóc wrócić do normy.
 • Powstają wskutek hiperkeratozy, gdy organizm zwiększa produkcję naskórka, by chronić uciskane rejony.
 • Odciski na stopach stają się coraz twardsze i bardziej bolesne przy chodzeniu, a na rękach przy chwytaniu przedmiotów. Wtedy trudniej je usunąć niż na początku.
 • Świadczą o kiepsko dobranym obuwiu lub rękawicach ochronnych.

Plastry na odciski w twojej kuchni

Kiedy zmiany nie są duże, można samemu sobie z nimi poradzić. Gdyby się rozrosły lub nawracały, lepiej udać się do dermatologa, podologa lub ortopedy. Zwłaszcza że łatwo je pomylić z brodawkami czy modzelami. Ale jakie produkty spożywcze można wykorzystać przeciw hiperkeratozie?

 • Czosnek

Choć nieco piecze skórę, zawiera kwasy, które ją zmiękczają i wiele witamin, które wspierają procesy regeneracji.

 • Cytryna

Mogłoby się wydawać, że plastry na odciski z cytryny dosłownie rozpuszczają je kwasem, jednak tak naprawdę cytrusy wykazują właściwości zasadowe dzięki sporej zawartości minerałów. To one, wraz z naturalnymi przeciwutleniaczami –  jak witamina C, odżywiają ściśnięte tkanki i pozwalają im wrócić do normy.

 • Cebula

Jest stosunkowo podobna do czosnku, więc z powodzeniem można jej użyć w zamian.

7 innych metod na odciski

Domowe sposoby na odciski uwzględniają także:

 • Okład z aspiryny

Choć należy ona do wyrobów farmaceutycznych, wiele osób trzyma ją w domu na wypadek przeziębień. Nie trzeba więc robić sobie specjalnie spaceru do apteki, a ma to szczególne znaczenie, gdy odciski na stopach bolą. Aspiryna jest kwasem acetylosalicylowym, więc zmiękcza tkanki i skłania do regeneracji.

 • Masaż olejkiem arganowym

Duża zawartość antyoksydantu – witaminy E – zapewnia mu korzystny wpływ na kondycję skóry.

 • Wcieranie lanoliny

Ta substancja, pozyskiwana z tłuszczu owiec, nadaje się jako maść na odciski bo zmiękcza je, nawilża i przyspiesza gojenie, a także rzadko wywołuje objawy alergii.

 • Użycie frezarki

Obecnie odchodzi się od pumeksów, stanowiących doskonałe środowisko rozwoju bakterii, i do mechanicznego pozbywania się problemów skórnych zaleca się takie urządzenie.

 • Masaż olejkiem rycynowym

Znany jest z właściwości nawilżających i dlatego sprawdza się w tym.

 • Wcieranie witaminy A

Jeśli ma się ją w apteczce, warto z niej skorzystać, bo reguluje ona  wzrost tkanki nabłonkowej, a to właśnie jej nadmiar tworzy odcisk. Przy czym należy zaznaczyć, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, więc najlepiej ją z nimi łączyć.

 • Peeling

Choć nie dają gwarancji skuteczności, zawsze można wypróbować domowe peelingi w stylu miodu z cukrem, które mają za zadanie złuszczyć odcisk.

Domowe sposoby na odciski sprawdzają się, dopóki udaje się dobrze rozpoznać zmiany (nie myląc ich z brodawkami), są one małe i nie powracają. W przeciwnym razie należy udać się do specjalisty. Jednak wiele osób woli najpierw wypróbować naturalne, domowe sposoby na odciski.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*