Co to jest wdowi garb? Ćwiczenia, objawy, jak spać

Wdowi garb nosi taką nazwę, ponieważ to problem, z którym borykają się głównie kobiety w okresie menopauzy, które zdążyły owdowieć. Jest to  jedna z deformacji kręgosłupa. Jednak w erze postępu technologicznego, przypadłość ta zaczęła dotyczyć coraz młodszych pokoleń. Wszystko przez siedzący tryb życia i smartfony, wymuszające wadliwą pozycję ciała. Co można z nią zrobić? Jaką rolę w procesie leczenie pełnią fizjoterapeuci?

Jak rozpoznać wdowi garb?

Wdowi garb objawy daje nie tylko „na zewnątrz”, ale również w układzie nerwowym, poprzez wywoływany nacisk. Na co warto zwracać uwagę?

  • Wygląd karku

Zmiana tworzy się przez zaniedbanie ruchu mięśni w obrębie przejścia między odcinkiem szyjnym a piersiowym. Najbardziej widocznym rezultatem tego jest koliste wybrzuszenie na karku.

  • Pozycja głowy

Wdowi garb wymusza wysunięcie jej do przodu. Co gorsza, powstaje z tej samej przyczyny. Dlatego musisz uważać, jeśli często przyłapujesz się na siedzeniu w niezdrowy sposób.

  • Mrowienie dłoni lub wybranych palców

Ucisk na kręgosłup, a za nim na rdzeń kręgowy, utrudnia przepływ impulsów nerwowych, a wtedy pojawiają się zaburzenia czucia, takie jak mrowienie.

  • Ból

Jest najprostszą do dostrzeżenia oznaką tego, że coś źle wpływa na organizm. W tym przypadku nieprawidłowa pozycja ciała, przyjmowana najczęściej przy komputerze lub telefonie. Wdowi garb objawy te wywołuje w okolicy szyi, ramion, a nawet między łopatkami.

Profilaktyka i leczenie

Co trzeba zrobić, żeby nie dokuczał ci wdowi garb? Jak spać, jak ćwiczyć, i jaką przyjmować pozycję w pracy, skoro prowadzi do niego zaniechanie ruchu jednych i przeciążenie innych mięśni? Czy wdowi garb ma jakiś związek ze stresem i nadwagą?

  • Głowa do góry

O ile liczy się prosty kręgosłup, samo ściągnięcie łopatek nie wystarczy. W tej przypadłości chodzi przede wszystkim o pozycję głowy, chociaż rada ta odnosi się również do wyleczenia psychiki. Wiele problemów emocjonalnych utrudnia zachowanie zdrowych mięśni, bo na przykład stres obniża poziom niezbędnego im magnezu. Dodatkowo zmniejsza się zdolność samodyscypliny. A tej potrzeba wiele, by na nowo prostować się i ćwiczyć.

  • Leżenie na wznak

Jeśli chodzi o wdowi garb – jak spać – kładzenie się na plecach, szczególnie na poduszce ortopedycznej, pomaga zapobiegać jego powstawaniu i leczyć jego oznaki.

  • Trening

Ćwiczenia od fizjoterapeuty mają na celu korekcję wadliwej postawy i utrwalanie właściwych wzorców. Jednak redukcja tkanki tłuszczowej również może przynieść ulgę dla pleców, ponieważ to właśnie ona odkłada się w karku dla ochrony przeciążonych kręgów.

  • Praca z fizjoterapeutą

Wspomniane wyżej ćwiczenia to nie wszystko. Specjalista jest w stanie dobrać też odpowiednie masaże i wykonać je, jak również nauczyć pacjenta kontynuować praktykę w domu z pomocą rollera lub piłek do masażu.

  • Zabieg

Na wdowi garb operacja powinna być ostateczną metodą. Warto najpierw spróbować wszystkich poprzednich. Jest inwazyjna, a i tak bez treningu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kluczowe znaczenie ma nauka i utrwalanie prawidłowej pozycji głowy względem ramion. Bez tego tłuszcz wciąż będzie się odkładał, jako skutek uboczny nadmiernej pracy mięśni.

Zmiana na karku, która dotyczyła głównie kobiet w okresie menopauzy, staje się coraz bardziej powszechna w dobie pracy biurowej i smartfonów. Nosi potoczną nazwę wdowi garb. Operacja w jej przypadku nie jest tak często zalecana, jak przy wadach wrodzonych, bo można ją wyleczyć dzięki systematycznej korekcji, najlepiej pod nadzorem fizjoterapeuty.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*