Jak wyczyścić piekarnik? Te sposoby mogą Cię zaskoczyć!

Czyszczenie piekarnika to nie lada wyzwanie. Osadza się w nim tłuszcz, przypalony ser, kipiące sosy… I brud ten się gromadzi, jeśli nie jest na bieżąco zmywany. A na to często po prostu nie ma czasu. Zwykle gotuje się przed przybyciem gości, potem zabawia ich, a na koniec odczuwa się brak energii na gruntowne sprzątanie. I przez to trzeba szukać drastycznych sposobów.

Tradycyjne rozwiązania na to, jak wyczyścić piekarnik

Są zalecane nawet na stronach sklepów AGD. A wcale nie wymagają specjalistycznych środków. Większość tych produktów można znaleźć we własnej kuchni lub kupić w spożywczaku.

  • Woda

A raczej para wodna, doskonale zmiękcza zaschnięte osady. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet kombinować, jak wyczyścić piekarnik tą metodą, bo posiada on specjalistyczną funkcję ku temu przeznaczony do tego zbiornik. W pozostałych przypadkach, wodę wlewa się do naczynia żaroodpornego i podgrzewa do 140-150 stopni. Kiedy urządzenie ostygnie, wystarczy przetrzeć wnętrze wilgotną gąbką. W przypadku przykrych zapachów, do naczynia można wkropić cytrynę, lub po fakcie wstawić w jego miejsce zaparzoną kawę.

Przoduje pod względem popularności wśród babcinych pomysłów na czyszczenie piekarnika, bo doskonale zwalcza tłuszcz. Ponadto nie przenika do jedzenia, więc jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. Miesza się go pół na pół z wodą i w takiej formie można używać zarówno na uporczywe plamy, jak i przy regularnej pielęgnacji. Dla lepszego rozprowadzenia, dobrze jest taką mieszanką spryskać ściany, toteż przyda się stara, wyparzona butelka po detergencie czy spryskiwacz do roślin. Po zostawieniu tego na parę minut będzie znacznie łatwiej zmyć plamy mokrą szmatką.

  • Soda oczyszczona

Nie jest to rada na to, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik, ale przy średnich zanieczyszczeniach sprawdzi się pomimo przypaleń. Trzeba je tylko obficie posypać sodą i zwilżyć odrobiną wody. Następnie czeka się dwie godziny. Potem, przy zmywaniu, warto użyć rozcieńczonego octu.

  • Sól

Ściera niektóre powierzchnie, dlatego bezpieczniej użyć sody, ale z braku innych środków, można zasypać nią plamy i podgrzać do zbrązowienia. To powinno ułatwić mycie wodą.

Niekonwencjonalne metody

Nie są może tak zdrowe, jak wykorzystywanie produktów spożywczych, jednak wymagają ich uporczywe plamy. Jakich środków wtedy użyć? Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

  • Tabletkami do zmywarki

Chociaż to zaskakujące, naprawdę działają. Wystarczy jedną z nich rozpuścić we wrzątku w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce i wstawić na blisko 100 stopni. Działają jak para wodna, tyle że z detergentem, stworzonym do usuwania tłuszczu i zaschniętych resztek. Takie czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki wymaga dwóch godzin, po których wystarczy przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką. Dodatkową zaletą tej metody jest usuwanie przykrego zapachu.

  • Płynem do czyszczenia grilla

Jako że w piekarniku znajdują się prowadnice i ruszt, a one również ulegają zabrudzeniu, warto wybrać dla nich środki dedykowane do czyszczenia tego typu powierzchni.

  • Denaturatem z wazeliną

Zaskakuje to nawet bardziej niż czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki, lecz denaturat naturalnie rozpuszcza tłuszcz, a wazelina rozmiękcza plamy, dzięki czemu łatwiej się ich pozbyć.

  • Folią aluminiową

Tak jak sól, jest jednym z ostatecznych rozwiązań, bo rysuje powierzchnię, jednak sprawdza się nawet w najtrudniejszym przypadku. Zwija się ją w kulkę i używa do rozprowadzenia detergentu, czyli zamiast gąbki.

Zależnie od tego, czy szukasz sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik tuż po użyciu, czy chodzi o nagromadzony brud, sprawdzają się różne środki. Na przykład, soda oczyszczona działa co najwyżej na średnio uporczywe plamy. W drastycznych przypadkach trzeba korzystać z folii aluminiowej czy soli. I chociaż znacznie zdrowszy jest wybór octu niż detergentów, to czasem warto pokusić się o coś niekonwencjonalnego, jak rozpuszczenie tabletki do zmywarki.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*