Plamy z trawy i ziemi – 11 sposobów na to jak się ich pozbyć

Chyba każdemu zdarzyło się przewrócić gdzieś na świeżo skoszonej trawie. Zwykle te wypadki nie kończą się poważnym urazami ciała, ale za to na ubraniu zostają zielone plamy od trawy, które trudno wywabić. Jakie są na to metody? Czy można je usunąć domowymi sposobami?

Jak czyścić plamy z trawy i ziemi?

Podstawową zasadą jest namaczanie ich w zimnej wodzie. Ciepła mogłaby ten problem jedynie utrwalić. Następnie można skorzystać z takich domowych sposobów na plamy z trawy jak:

 • Psikanie lakierem do włosów

Większość z nich zawiera alkohol, skuteczny w walce z przebarwieniami, jednak w takiej formie nada się tylko przeciw bladym śladom. Trzeba je spryskać i poczekać aż wyschną, lub materiał stwardnieje. Później przyda się czysta, sucha szczoteczka do zębów, by zetrzeć nią zieloną barwę.

 • Polewanie alkoholem

Zgodnie z tym, co wyżej napisane, alkohol jest całkiem przydatny, gdy pojawiają się plamy od trawy. A najlepiej, żeby był mocny. Tak od 70% wzwyż. Wtedy wystarczy wetrzeć go na pół godziny i wyprać w zimnej wodzie. W przypadku ubrań wełnianych można użyć delikatnie podgrzanego alkoholu.

 • Rozwadnianie spirytusu

Jeśli nie ma się mocnych trunków, to zawsze pozostaje rozcieńczenie spirytusu, by następnie wyczyścić nim zielone ślady.

 • Używanie wody utlenionej

Ma ona tak silne właściwości odbarwiające, że najbezpieczniej stosować ją na plamy z trawy i ziemi na białym materiale. Również wymaga pozostawienia na pół godziny i prania w zimnej wodzie.

 • Moczenie w zsiadłym mleku

Dla lepszego efektu, dodaje się do niego wody utlenionej, i taka mieszanka świetnie działa na plamy od trawy. Zwłaszcza że to zimne substancje.

 • Polewanie sokiem z cytryny

W tańszej wersji, można rozpuścić kwasek cytrynowy. Obie substancje mają właściwości piorące. Jeśli zabrudzenie nie znika po spłukaniu, należy powtórzyć zabieg.

 • Pranie płynem do mycia naczyń

Po nim i tak należy wrzucić materiał do pralki, niemniej jest jednym z rozwiązań na plamy z trawy – czym usunąć je z delikatnych tkanin.

Zobacz też: Jak usunąć plamy od krwi i czerwonego wina?

Co z błotem i starymi zabrudzeniami?

Zdarza się, że plamy z trawy i ziemi powstaną podczas wyjazdu, kiedy nie ma się możliwości sprania ich przez kilka dni, aż do powrotu do domu. Albo ktoś zaliczy wpadkę na wyjątkowo mokrym terenie. I wtedy nasze podejście musi się zmienić.

 • Czyszczenie amoniakiem

Jeśli chodzi o plamy z trawy – czym usunąć je, gdy zawiodą pozostałe metody – to można je polewać amoniakiem. Jest on na tyle silny, że potrafi usunąć stare ślady po czerwonym winie, a więc z zielonymi również sobie poradzi.

 • Mieszanie alkoholu z solą

Jeśli sam w sobie alkohol okazał się  być zbyt słaby, to sól dobrze wchłania kolor. Takie połączenie może się okazać bardziej skuteczne w walce z uporczywymi plamami.

 • Suche ścieranie

Kiedy błoto oblepi ubranie, polewanie go czymkolwiek może tylko pogorszyć sprawę. Brązowy kolor wsiąknie w strukturę materiału. Takie plamy najlepiej zostawić, by wyschły, a potem rozkruszyć. I najlepiej to robić na dworze. Strzepywać tkaninę, rozciągać, drapać, ogólnie wprawić wszystkie włókna w ruch, by zrzucić z nich piasek.

 • Posypanie błota kwaskiem cytrynowym

To kolejna sucha metoda, ale w skrajnych przypadkach można też użyć soku z cytryny. Ważne, żeby nie zamoczyć suchej tkaniny, bo wtedy plama się rozprzestrzeni. Ale jeśli zostawiła kolorowy ślad, to właśnie cytryna (zwykła czy w proszku) ma szansę go odbarwić.

Warto wiedzieć, jak usuwać plamy z trawy i ziemi, bo u każdego mogą się pojawić. Chociaż zwykle to dzieci przewracają się na podwórku, to dorośli też miewają takie zabrudzenia, na przykład na stroju do piłki nożnej czy z wyjazdu w góry. Wtedy z pomocą przychodzą: alkohol, cytryny czy odrobina wody utlenionej, ale przede wszystkim pranie w niskiej temperaturze, by nie utrwalić śladu.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*