Jak wywabić plamę z tłuszczu? 10 skutecznych sposobów

W polskiej kuchni dominują tłuste potrawy. Majonez gości na stołach nie tylko w Wielkanoc. Tradycyjny schabowy smaży się na smalcu lub oleju. A każdy z tych produktów może zostawić na obrusie czy ubraniu ślady, których trudno jest się pozbyć. Jak usunąć tłuste plamy? Czy istnieją na to proste metody? Przecież uważa się je za jedne z najbardziej opornych.

5 pomysłów na to, jak wywabić plamę z tłuszczu suchymi produktami

Im plama jest świeższa, tym łatwiej z nią pójdzie. Czasem nawet można się obyć bez zapierania, jeśli użyje się substancji, która absorbuje gęstą ciecz, przed zwykłym praniem. Należą do nich:

  • Proszek do pieczenia

Miesza się go z wodą, by stworzyć pastę, która pomoże natychmiast, gdy powstaną plamy z tłuszczu na bluzce.

  • Mąka ziemniaczana

Jest jednym z lepiej znanych środków na plamy z tłuszczu. Jak usunąć je czymś tak powszechnie dostępnym? To proste! Wystarczy posypać, odczekać kilka minut, potrzeć szczoteczką i wypłukać w ciepłej wodzie. Sposób ten sprawdza się nawet w przypadku delikatnych tkanin.

  • Talk

Kojarzy się z podnoszeniem ciężarów, ale używają go także osoby, mające problem z potliwością dłoni, czy rodzice niemowlaków. Zatem znajdzie się w co którymś domu. Jest sypki, suchy i wchłania tłuszcz, tyle że na działanie potrzebuje kilku godzin. Da się nim też prać meble i wykładziny.

  • Sól

To nie tylko najbardziej powszechna przyprawa i dobry konserwant, lecz także produkt, pozwalający długo nie zastanawiać się nad tym, jak wywabić plamę z tłuszczu. Choć dla lepszego efektu warto ją rozpuścić w czterokrotnie większej ilości alkoholu.

  • Kreda

To hasło przywodzi na myśl szkolne ławki. Lecz wiele osób kupuje ją także dzieciom do zabawy. Poza tym, uczniom, nauczycielom czy innym pracownikom, może przydać się wiedza, jak usunąć tłuste plamy po stołówkowym obiedzie, w czasie którego zamieszanie sprzyja wypadkom.

Zobacz też: Plamy z traw i ziemi. 11 sposobów na to jak się ich pozbyć.

Inne sposoby

Chociaż łatwiej wyczyścić plamy z tłuszczu na bluzce niż z jeansów, to przecież wszystkiemu można zaradzić. Co warto wybierać, poza sypkimi produktami o właściwościach absorbujących? Jak to się przedstawia w zależności od materiału?

  • Benzyna

Najbardziej poleca się ją w przypadku ubrań wełnianych. Zaczyna się od podłożenia ręcznika pod plamy z tłuszczu. Jak usunąć je wtedy w sposób delikatny, bez przemaczania odzieży? Do tego przyda się wacik. Należy nasączyć go w benzynie i pocierać, a potem wypłukać całość w ciepłej wodzie.

  • Szare mydło lub płyn do naczyń

Oba przydają się do usuwania śladów poprzez wcieranie przed praniem w automacie. I oba współgrają przy przywracaniu świetności ubraniom jeansowym, niezależnie czy chodzi o spodnie, czy kurteczki.

  • Pasta do zębów

Kolejną metodą na to, jak wywabić plamę z tłuszczu, jest wtarcie w nią pasty szczoteczką do zębów. I robi się to przed praniem.

  • Napoje typu cola

Powszechna stała się już informacja, że potrafią odrdzewić metal, ale nie tylko rdzę dobrze wywabiają. Można też polać nimi plamę na dowolnym materiale, by dwie godziny później wyprać go w ciepłej wodzie. To ciekawa możliwość, gdy ubrudzisz się czymś podczas wypadu do miasta, bo wtedy wystarczy kupić colę i nie przejmować się tym, że brud utrwali się przed powrotem do domu. Oczywiście, jeśli (przypadkiem) masz coś na przebranie.

  • Ocet

Choć odstrasza zapachem, to wielokrotnie sprawdza się w usuwaniu brudnych śladów, czy to ze sprzętów AGD, czy z tkanin. W tym konkretnym przypadku, miesza się go w misce pół na pół z wodą i macza ściereczkę w gotowym roztworze, by następnie pocierać nią zabrudzenie.

Jeśli szukasz sposobów na to, jak wywabić plamę z tłuszczu, to musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na zasobność swojej kuchni, bo tam znajduje się wiele produktów, których można użyć. Są to chociażby mąka ziemniaczana, sól czy ocet, a także mniej oczywista cola i płyn do naczyń. Każde z nich nadaje się do zabiegów przed praniem.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*