Czym jest dieta pudełkowa? Jak samemu ją zorganizować?

Dieta pudełkowa lub inaczej cateringowa, polega na spożywaniu posiłków, specjalnie wcześniej przygotowanych na cały dzień. Umożliwia to zabranie ich ze sobą do pracy, na zajęcia czy inne aktywności. Jest więc idealna dla osób, które często są poza domem, a nie chcą codziennie stołować się na mieście.

Swoją nazwę zawdzięcza formie, w jakiej są przygotowane posiłki, czyli pudełka, gdzie w każdym z nich znajdzie się śniadanie, przekąska, obiad, podwieczorek, kolacja.

Czy dieta pudełkowa jest dla wszystkich?

Zwykle mówiąc o diecie pudełkowej, mówi się o cateringu, który zapewni konsumentom dostarczenie wszystkich posiłków na dany dzień, pod drzwi naszego domu czy mieszkania. Coraz więcej osób pragnie się zdrowo i świadomie odżywiać, kończąc przy tym szkolenia dietetyka, czytając etykiety produktów, konsultując się z dietetykiem itp. Krótko mówiąc, wolimy wiedzieć co mamy na talerzu.

Powierzenie innej firmie całej swojej diety, może wydawać się ryzykowne. Na rynku jest duża konkurencja i nie wiadomo, który catering wybrać. Wiele osób cierpi na różnorodne nietolerancje lub wybiera specyficzne diety. Niektórzy preferują dietę wegańską, jeszcze inni nie tolerują glutenu czy laktozy, zdarza się, że następuje kilka połączeń na raz. Czy taki catering potrafi sprostać oczekiwaniom?

Okazuje się, że mimo wielu wymagań, firmy dietetycznie wychodzą naprzeciw konsumentom, a sprawdzając ich menu i ofertę, można tam znaleźć prawie wszystko: dietę ketogeniczną, paleo czy jadłospis dla osób chorujących na insulinooporność.

Znajdziesz tutaj też potrawy zawierające wszystkie istotne witaminy czy sole mineralne oraz superfoods takie jak nasiona chia, jagody goji czy rokitnik.

Zalety diety pudełkowej

Jedną z największych zalet jest po prostu wygoda. Decydują się na tego rodzaju żywienie, nie trzeba robić zakupów, martwić się o pustą lodówkę i planować co będzie się jadło danego dnia.

Pozwala to przede wszystkim zaoszczędzić czas. To rozwiązanie idealnie dla osób bardzo zabieganych, które chcą jeść pełnowartościowe posiłki, a nie mają czasu tego dobrze zaplanować. Często nawet nie masz czasu zrobić sobie śniadania? Dieta pudełkowa jest dla Ciebie.

Dania są już gotowe do spożycia, nie trzeba nic do nich dodawać i są dobrze zapakowane.

Pudełka są bardzo poręczną formą, więc można je łatwo transportować w dowolne miejsce, a przez to, że są w takiej formie, nie trzeba używać dodatkowych talerzy, które potem trzeba umyć, co z kolei znowu prowadzi nas do oszczędności czasu.

Kolejną zaletą jest to, że w łatwy sposób można kontrolować kalorie. Jeśli ktoś chce przyjmować ich określoną ilość, wystarczy, że zamówi odpowiedni pakiet i nie musi się już przejmować dokładnym liczeniem kalorii. Pomaga to w utrzymaniu balansu żywieniowego oraz sprawdzi się dla osób, które chcą ograniczyć kalorie i zgubić zbędne kilogramy.

dieta pudełkowa

Największe minusy cateringu

Jedną z największych wad jest to, że posiłków nie da się wymienić i do końca spersonalizować. Owszem na początku wybiera się jaką dietę preferujemy, jednak na dalszym etapie, to jakie posiłki znają się w pudełkach, nie zależy od nas. Jeśli czegoś nie lubimy, niestety, ale nikt nic na to nie poradzi.

Kolejnym minusem jest brak kontroli nad posiłkiem. Nie wiemy do końca jak był przygotowany, czy produkty są dobrej jakości, czy spełniono wszystkie normy higieniczne itp.

Jednym z największych minusów jest również cena. Niestety, ale samodzielne przygotowanie tych posiłków prawdopodobnie kosztowałoby o wiele mniej niż gdy zamawiamy je gotowe pod swoje drzwi. Taki sposób odżywiania jest więc trudnym rozwiązaniem, jeśli miałby być stosowany długofalowo. Oczywiście oszczędzamy swój czas, ale trzeba też pamiętać, że coś kosztem czegoś.

O czym pamiętać decydując się na dietę pudełkową?

Wybierając catering dietetyczny, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dostawcę. Przejrzyj dokładnie stronę internetową, koniecznie sprawdź opinie. Dobrym pomysłem będzie uwzględnienie kilu firm równocześnie, porównanie ich ofert, cen, menu i formy dostawy. Wiele firm dowozi dania pod określone miejsce, jednak musisz pamiętać, że dostaniesz je wszystkie na raz i co wymaga odpowiedniego zorganizowania.

Kolejny ważny aspekt, to opakowania. Niestety, ale wiele firm stosuje plastikowe opakowania, co jest kiepskim rozwiązaniem i szkodzi środowisku. Warto więc zwrócić na to uwagę i wybrać dostawcę, który stosuje ekologiczne rozwiązania i biodegradowalne pudełka.

Jeśli obawiasz się o to, jakie posiłki będą serwowane, większość firm ma w swojej ofercie dostępne menu, możesz śmiało je sprawdzić i zdecydować, czy Ci odpowiada.

Wiele firm oferuje przetestowanie swoich produktów i ogólnie takiej formy żywienia, umożliwiając skorzystanie z dnia testowego. Dobrym pomysłem będzie więc na początek, skorzystanie z takiej oferty. Można na każdy dzień tygodnia zamówić ofertę z różnych firm, po to, aby na koniec zadecydować, która z nich najbardziej nam odpowiada.

Jeśli nie jesteś pewien, jaka dieta jest dla Ciebie, to koniecznie skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże dopasować Ci odpowiednie menu. Wiele cateringów dietetycznych, ma możliwość takiej konsultacji w swojej ofercie.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*