Jak przyspieszyć poród – kilka sprawdzonych metod

Czterdziesty tydzień ciąży już dawno za tobą, albo leżysz już od kilku godzin na łóżku porodowym i maluch ani myśli wyjść, a rozwarcie ma zaledwie kilka centymetrów. Jesteś już zmęczona i jedyne o czym marzysz, to wziąć już dziecko w swoje ramiona. To normalne, dlatego dzisiaj, opowiemy ci o kilku mniej, lub bardziej medycznych metodach przyspieszenia porodu.

Kiedy można przyspieszyć poród?

Przede wszystkim nie należy pospieszać malucha do wyjścia na świat, jeśli nie mamy skończonego 40 tygodnia ciąży. Chociaż lekarze za ciążę donoszoną uznają 37 tydzień ciąży, to dla twojego dziecka zasada ,,im dłużej, tym lepiej”, może być zbawienna, a zbyt wczesne urodzenie dziecka, zwłaszcza na własne życzenie, może być opłakane w skutkach. Dlatego przyspiesza się poród tylko w przypadku ciąży donoszonej, przenoszonej lub kiedy już dawno pojawiły się pierwsze oznaki porodu, a ty dalej nie urodziłaś.

Skąd wiem, że rodzę?

Pierwszym symptomem, że zbliża się ten magiczny dzień, jest odejście czopu śluzowego. Bywa tak, że czop odejdzie bezpośrednio przed porodem, lub nawet na kilka tygodni przed. Dlatego, gdy zauważysz śluzowaty glut na swoich majtkach, zgłoś się niezwłocznie do ginekologa. Kolejną oznaką porodu jest oczywiście odejście wód płodowych i tu podobnie. Może być tak, że wody odejdą, a my urodzimy za nawet kilkanaście godzin, albo za chwilę. Dlatego istotne jest, czy odejściu wód towarzyszą wyraźne skurcze i krwawienie. Ważny jest też ich kolor, powinny być przejrzyste lub lekko różowe, każde odstępstwo od tej reguły jest powodem to natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. Skurcze, te naprawdę bolesne, pojawią się gdy rozwarcie przy porodzie wyniesie ok 6/7 cm, wcześniejsze nie są przyjemne, ale są znacząco wyczuwalne.

Wskazania do przyspieszenia porodu

Jeśli jesteś znacząco po terminie, a ciąża przebiega prawidłowo to już pierwszy znak, że należałoby przyspieszyć poród. Ponadto sama czujesz, że to już, bo ledwo żyjesz. Dodatkowo wolno postępująca akcja porodowa również jest do tego wskazaniem.

Jak przyspieszyć poród?

Przyspieszenie porodu to nie łatwa sprawa. Wybór sposobu na to jak przyspieszyć poród zależy od sytuacji. Jeśli jednak znajdujemy się w domowym  zaciszu i już nawet nasz lekarz coś wspomniał żebyśmy się postarały ,,pół żartem-pół serio”, to możemy spróbować tych sprawdzonych sposobów:

  • Masaż sutków- bardzo skuteczna metoda, podczas masażu wyzwala się oksytocyna, która jest hormonem powodującym skurcze macicy.
  • Seks- niejednokrotnie można usłyszeć, że igraszki na koniec ciąży zakończyły się rychłym porodem, powodem jest również wytwarzanie się hormonów podczas stosunku.
  • Ciepłe kąpiele – chociaż przez okres ciąży były zakazane właśnie z powodu ryzyka przedwczesnego porodu, teraz kiedy dzień rozwiązania, dawno już minął możesz sobie pozwolić na relaks w wannie.

Natomiast, kiedy  już znajdziemy  się na sali porodowej i lekarze stwierdzą, że akcja porodowa postępuje za wolno, mogą zastosować bardziej profesjonalne metody. Przyspieszenie porodu w szpitalu zazwyczaj odbywa się poprzez podanie pacjentce dożylnie kroplówki z oksytocyną. Zanim jednak to się stanie, a rozwarcie przy porodzie postępuje, ale jest ciągle zbyt małe, pomocna może się okazać lewatywa, która również pobudzi skurcze.

Pośpiech, bywa złym doradcą

Nic jednak nie pomoże, jeśli mama i dziecko nie są gotowi. W przypadku rozwoju małego człowieka każdy dzień jest na wagę złota. Widać to szczególnie, gdy porównuje się niemowlęta urodzone przed 40 tygodniem ciąży. Ich układ nerwowy bywa bardziej wyczulony, często dłużej wymagają bliskości mamy. Ponadto taki zbyt wczesny poród może być nawet niebezpieczny dla mamy, jak i dla dziecka. Dlatego przyspieszenie porodu powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem, nawet jeśli według nas jesteśmy już na to gotowe.

 

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*